علم و عمل را با هم ترکیب نمایید

ترکیب علم و عمل با هم

هنگامی که در دوره مدیریت بازرگانی مشغول کسب علم بودم، به این نتیجه رسیدم که علم اول در توسط عده‌ای تجربه شده است. بعد از اینکه تجربه تکرار شده است به نظریه عملی تبدیل می‌شود. دراینجا به نتیجه مهمی دست می یابیم که تجربه زیر بنای بسیاری از علوم است زیرا که تجربه به علم تبدیل می شود.
اما از آنجایی که انسان فرصت تکرار تمام تجربیات را ندارند، لازم است که به فراگیری علم بپردازد.
توصیه افراد موفق این است که در دو دانشگاه به تحصیل علم بپردازیم.
یکی از دانشگاه‌هایی که به تحصیل علم می‌پردازیم، دانشگاه تجربه است. دانشگاهی که شما در آن بر اثر تجربه شخصی به یادگیری و فراگیری دانش مهارتی می‌پردازیم. با افراد موفق هم‌نشینی می نماییم. دانسته‌ها را به کار می‌بریم.
دانشگاه بعدی، دانشگاه کلاسیک است. شما به کلاس می‌روید. به خواندن کتاب می‌پردازید. در کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌نمایید. دانش را به صورت مبانی تـئوری فرامی‌گیرید.
به نظر دکتر درکی تلاش همه جانبه در این دو دانشگاه می‌تواند ضامن پیروزی شما در زندگی و دنیای امروز باشد.
تصور عمومی این است که تجربه کردن نیاز به هزینه‌های فراوانی دارد. در صورتی که تجربه شخصی من نشان می‌دهد که کسب بسیار زیادی از تجربه‌ها در زندگی‌ام برای من درآمد بیشتر و فروانی به همراه داشته است. البته هزینه هم داشته است که من اسمش را هزینه نمی‌گذارم. من با دید سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنم. سرمایه‌گذاری با بازگشت فراوان در دراز مدت.
در سن بیست سالگی تصمیم گرفتم که کسب و کاری را با درآمد بالا انتخاب نمایم. مدت چند ماه زمان اختصاص دادم و ایده‌ای عالی برای شروع پیدا کردم. کسب این تجربه علاوه بر اینکه جسارت شروع یک کسب و کار را به من ارزانی داشت، توانست درآمد بالا و پس انداز مناسبی را برای من به ارمغان آورد.
هنگامی که برای درس خواندن رشته مدیریت بازرگانی را انتخاب نمودم، متوجه شدم موارد بیشماری را به صورت ناخودآگاه در کسب و کار خودم به کار بسته‌ام. این موارد موجب موفقیت من شده است.
مواردی را هم نمی‌دانستم ولی اگر می‌دانستم مانع از شکست‌هایم می‌گردید. در ادامه آنچه آموختم موجب پیشرفت‌های فراوانم گردید.

فرایند دانش آموزی، تکرار، تمرین و پیگیری تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد؟

شما دانشی را کسب می‌نمایید. دانش را با تکرار و تمرین به عمل تبدیل می‌نمایید. در ادامه با پیگیری و رفع موانع به عادتی ماندگار تبدیل می‌نماید.
این فرآیند، فرآیند فراگیری علم و دانشِ بدون فراموشی‌ست. این علم هیچ‌گاه از ذهن شما فراموش نمی‌شود.
در کتاب قدرت عادت می خوانیم اشخاصی که بیماری فراموشی گرفته‌اند عادت‌های قدیمی خود را از یاد نمی‌برند.
روزی تصمیم گرفتم به دایی پدرم که حدود 91 سال سن داشت، سری بزنم. ایشان حدود 6 سال بود که بیماری فراموشی گرفته بودند. موقع اذان ظهر به نزدیکی منزل ایشان رسیدم. دایی پدرم را جلوی درب منزلش دیدم. سوال نمودم که دایی جان کجا تشریف می‌بردید؟ گفت نمی‌دانم. گفتم به مسجد برویم و نماز بخوانیم. گفت برویم.
ایشان به عنوان یک عادت و رفتار روزانه قبل از اذان وضو می‌گرفت. از منزل به مسجد می‌رفت. نماز را با تعقیبات به جا می آورد. بعد هم به منزل بازمی‌گشت.

درباره هر موضوعی که اطلاع یا مهارت نداریم می توانیم با این فرآیند تبدیل به دانش ماندگار نماییم. و این دانش‌آموزی هیچ گاه تمامی ندارد. هر گاه احساس نمودیم که چیزی را باید یاد بگیریم خیلی سریع به آموختن آن مبادرت نماییم. تمرین و تکرار نماییم تا به طور کامل فرابگیریم.
این فرمول ساده، زندگی بسیاری از افراد را به اسطوره تبدیل نموده است. من و شما هم می‌توانیم این فرمول را در زندگی خود به کار بگیریم و در هر سطح و طبقه‌ای که باشیم به بهترین‌ها تبدیل شویم.

در راه کسب علم پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *