چگونه مدیریت اقتصاد خانواده را برنامه ریزی کنیم؟

چگونه مدیریت اقتصاد خانواده را برنامه ریزی کنیم؟

اولین گروه اجتماعی که هر انسانی در آن عضویت پیدا می‌کند خانواده است. و اولین آموزش‌های هر انسانی نیز از نهاد خانواده شکل می‌گیرد. اولین نهال‌های باور در ذهن با آموزش‌های خانواده توأم می‌شود. حال این سوال مطرح است که چگونه مدیریت اقتصاد خانواده را برنامه ریزی کنیم؟

هر چه در این خانواده درباره موضوعات مهم و اساسی زندگی آموزش‌های مناسب‌تری ارائه شود، در آینده انتظار نتایج مساعدتری را از افراد خانواده می‌توان داشت.

یکی از موضوعات اساسی که می‌بایست در خانواده به شکل صحیح به آن پرداخته شود، موضوع پول، مباحث اقتصادی و هوش مالی است.

خانواده نقش تعیین کننده‌ای در شکل‌گیری اولین باورهای مالی دارد. اینکه از هوش مالی به‌عنوان ابزاری ارزشمند در آینده یاد شود یا به ‌عنوان ابزاری شوم و جنجال برانگیز یاد شود، تفاوت‌های بی‌شماری دارد.

خانواده با همکاری در بین اعضاء خانواده می‌تواند دیدگاه بلندمدتی را ایجاد کند، آموزش‌های مؤثری را ارائه دهد. آموزش‌هایی که در فرد باوری مستحکم از پول تشکیل دهد.

این فرد در آینده می‌تواند با توجه به این آموزش‌ها، تصمیم‌گیری‌های درستی انجام دهد. تصمیم‌گیری‌های که هم به فرد کمک می‌کند که باهوش‌تر شود و هم به اطرافیان کمک می‌کند که از مشکلات مالی کمتری برخوردار باشند.

فردی که از هوش مالی کمی برخوردار است هم برای خود و هم برای خانواده خود مسائل و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اقدام‌هایی انجام می‌دهد که در زندگی خود و خانواده خود ایجاد اختلال می‌کند.

در عوض فردی که از هوش مالی بالاتری برخوردار است می‌تواند زندگی مناسبی برای خود بسازد و در زندگی خانواده خود هم به حل مسائل مالی بپردازد. به عنوان فردی مفید در میان اعضاء خانواده ایفای نقش کند.

از این رو از خانواده‌ها انتظار می‌رود که از کودکی در کاشتن نهال باورهای سالم درباره مسائل پولی، مباحث اقتصادی و هوش مالی اقداماتی را انجام دهند.

برخی از این اقدامات برای بالا بردن هوش مالی خانواده شامل موارد زیر است:

  1. درباره مسائل مالی و اقتصادی در خانواده بحث و تبادل نظر شود.
  2. از افراد خانواده برای کمک به اقتصاد خانواده همکاری گرفته شود.
  3. از تجملات در زندگی بکاهیم و به دنبال نتایج مفید در زندگی باشیم.
  4. لذت‌های زندگی را به پول ارتباط مستقیم ندهیم.
  5. از کار و تلاش به عنوان نمادی مثبت یاد کنیم.
  6. به افراد در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی فرصت خطا و آزمون بدهیم.( از موارد کوچک شروع کنیم)
  7. و مواردی از این دست که می‌تواند به بالا رفتن حس همکاری و آموزش هوش مالی کمک کند.

چه زمانی را برای مدیریت اقتصاد خانواده اختصاص دهیم؟

لطفا از همین الان شروع کنید. اگر تا قبل از این کار را انجام نداده اید عیبی ندارد. ولی اگر از الان به بعد که می دانید انجام ندهید خیلی عیب و ایراد دارد. 

از همین امروز از هر فرصتی برای انتقال تجربه و آموزش مدیریت اقتصاد خانواده و هوش مالی در خانواده بهره ببریم تا فردا نتایج زیبای آن را ببینیم.

در این میان کوتاه نظری در تصمیم‌گیری‌ها هم بسیار مهم است. انسانی که از کودکی یاد می‌گیرد که هر تصمیمی در آینده می‌تواند مؤثر باشد، به هر تصمیمی اقدام نمی‌کند.

پیروز و سربلند باشید.

One thought on “چگونه مدیریت اقتصاد خانواده را برنامه ریزی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *