هوش مالی – هوش مالی چیست؟ وبسایت آموزش هوش مالی
13, دی 1394
چگونه مدیریت اقتصاد خانواده را برنامه ریزی کنیم؟
21, دی 1394
نمایش همه

هوش مالی کودکان – چگونه هوش مالی کودکان را تقویت کنید؟

چگونه هوش مالی کودکان را تقویت کنید؟

هر انسانی دارایی های ارزشمندی دارد. یکی از این دارایی های ارزشمند فرزندان ما هستند. که می توان به آموزش دادن به آنها بر ارزش ذاتی آنها افزود. این فرصت بسیار عالی در اختیار هر پدر و مادری هست که با ایجاد فضای آموزشی در خانواده هوش مالی کودکان را تقویت کنند.

از مهارت هایی که خانواده نقش بسیار مهمی در آن ایفا می کند، بحث هوش مالی کودکان است. با گفتن هر جمله ای در خانواده نهال فکری عظیمی در ذهن کودکان روییده میشود. این نهال فردا به درخت تنومندی تبدیل می شود که می تواند آینده فرزند شما را بسازد یا خراب کند. هر خانواده ای می تواند هوش مالی خود را تقویت کند. در این مقاله (چه راه‌هایی برای تقویت هوش مالی وجود دارد؟) به طور کامل درباره تقویت هوش مالی بحث کرده‌ایم.

دو دیدگاه در خانواده که موجب تقویت یا ضعف هوش مالی کودکان می شود: 

اگر در خانواده از پول به عنوان وسیله ارزشمند و نعمت خدادادی یاد شود، سرنوشت کودک به سمت فراوانی و نعمت می رود.

اما اگر از پول به عنوان چرک کف دست یاد شود، در آینده پول را به عنوان یک وسیله کثیف می شناسد. نا خودآگاه از آن دوری میکند.

والدین باید در ارایه اطلاعات مالی به کودکان بسیار دقت کنند. هر جمله و ایده ای که از پول ارایه می کنید در آینده کودک شما تاثیر دارد. مسایل مالی و اقتصادی را به صورت صحیح به کودکان آموزش دهید. برای مطالعه درباره اقتصاد خانواده به مقاله (چگونه مدیریت اقتصاد خانواده را برنامه ریزی کنیم؟) مراجعه کنید.

در صورتی که نمی توانید به صورت صحیح آموزش دهید از کسی که به صورت درست می داند کمک بگیرید تا این آموزش ها را به کودک شما انتقال دهد.

آموزش هوش مالی می تواند از کودکی شروع شود. با هر اتفاق کوچکی شما این فرصت را دارید که مسایل مالی و اقتصادی را به کودکان خود آموزش دهید.

 • هنگام خرید از کودک خود بخواهید وجه کالا را بپردازد.

 • از او بخواهید درباره قیمت کالا سوالاتی بپرسد.

 • از کار کردن به عنوان یکی از منابع درآمد و کسب پول صحبت کنید.

 • مدیریت هفتگی خوراکی های مدرسه را خود او واگذارید. از او بخواهید که یک هفته را بر طبق میل خود بگذراند. کمی و کاستی را به عهده خودش بگذارید.

 • تعدادی خوراکی به او بدهید و از او بخواهید ذخیره ای در منزل برای خوراکی ایجاد کند. از آن بخورد. به آن اضافه کند. با دوستش مهمانی بگیرد.

  همین کارهای کوچک ذهنیت کودک شما را برای بالا بردن هوش مالی و اقتصادی آماده می کند. و هوش کودکان در مباحث مالی تقویت می شود. 

امروز با همین کارهای به ظاهر کوچک فردایی بزرگ را به او هدیه دهید.

کنترل امور را به آنها واگذار کنید. به آنها اختیار بدهید تا کارهای دلخواه را انجام دهند. خود را نگران خطاها و اشتباهات امروز آنها نکند. اجازه دهید در حضور شما اشتباه کنند.

چاقو وسیله خطرناکی است. تا کی می توان این وسیله را از دست کودک دور نگه داشت؟

از آنجایی که دختر من (علی اکبر داوری) به خیار خوردن بسیار علاقه داشت. در سن چهار سالگی از او خواستم که به صورت صحیح به دست من نگاه کند و بعد از ده بار نگاه کردن از او خواستم به شیوه آموزشی من از چاقو استفاده کند. از او خواستم که فقط در حضور من یا مادرش از چاقو استفاده کند. امروز بعد از سه استفاده کردن از چاقو، او می تواند سیب، پرتقال و کیوی را هم پوست بکند. در این مدت سه بار دستش را بریده است. و ما دیگر نگران استفاده از چاقو نیستیم.

هر ابزار و وسیله ای در زندگی به همین سبک باید آموزش داده شود. آرام و گام به گام به آموزش بپردازید.

اگر از همین امروز به آموزش هوش مالی کودکان و شم اقتصادی آنان بپردازیم تا فردا نگران اشتباه های بزرگ کودکان‌مان نباشیم.

کودکانی شاد و ثروتمند داشته باشید

3 دیدگاه ها

 1. بسيار مقاله ارزشمندى بود.
  به راستى اگر از همين امروز به كودكان مان فرصت ريسك هاى كوچك را بدهيم پس از ورود آنها به سن بزرگسالى توانايى مديريت ريسك هاى بزرگ را خواهند داشت.
  اين بك حقيقت است كه اكثر ثروتمندان با ريسك كردن ثروتمند شده اند؛ از اين رو آموزش هاى مالى و افتادن افراد در چاله هاى كوچك در سنين كودكى و نوجوانى شرط لازم براى پايه ريزى زندگى اقتصادى آنهاست.
  با سپاس فراوان از مقاله هاى فوق العاده ى شما

 2. از شما ممنونم بابت مطالب خوب و کاربردیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *