بازی گردش پول – بازی گردش پول چیست؟ علی اکبر داوری
3, مرداد 1395
الگوی رفتاری چیست؟ و چگونه الگوی رفتاری انتخاب کنم تا سریع تر به اهدافم برسم؟
7, مرداد 1395
نمایش همه

نوشتن هدف – به نظر شما آیا نوشتن هدف کار سخت و مشکلی است؟

به نظر شما آیا نوشتن هدف و اهداف کار سخت و مشکلی است؟
وقتی از شرکت کنندگان در کارگاه هدفگذاری میخواهم اهدافشان را بنویسند ، عده ای از این کار خودداری میکنند.
یا عده ای میگویند با نوشتن چه اتفاقی می افتد؟
نظر شما چیست؟
وچرا اینگونه است؟

این سوالی بود در صفحه اینستاگرام هوش مالی مطرح کردیم و در ادامه پاسخ‌هایی که از بازدید‌کنندگان دریافت کرده‌ایم را با هم بررسی می‌کنیم.

جناب آقای غفاری که نویسنده و مدرس مهارت‌های زندگی به این سوال اینگونه پاسخ دادند:

به نظر می رسه برای کسانی سخت باشه که اصلا هدفی ندارند و چیزی برای نوشتن (نوشتن هدف) ندارند.

خیلی از افراد فکر می کنند که هدفی دارند ولی هنگامی که از ایشان می پرسید:

شما در زندگی چه اهدافی دارید؟ آخرین بار لیست اهدافتان را کی مرور کردید؟

چیزی دستگیرتان نمی‌شود. زیرا آروزیی ذهنی دارند که به هدف تبدیل نشده اند. اهداف  دارای شرایطی است که در ادامه با هم بررسی می کنیم.

جناب آقای مرادی مدیر وبسایت maktabyar.ir  به سوال اینگونه پاسخ داده اند:

فکر می کنم علتش این باشه که تا به حال این کار (نوشتن هدف) را تجربه نکرده اند. و عادت به مکتوب کردن تفکرات خود ندارند.

به راستی که نکته ای اساسی را ذکر کردند. مکتوب کردن اهداف جزیی از عادت های افراد موفق است. یا اینگونه بگوییم تفکر مکتوب جزیی از عادات افراد موفق است. چیزی که در میان افراد نا موفق بسیار رواج دارد. حتی قراردادهای شفاهی با هم می بندیم. به نوشتن در هیچ جای زندگی خود عادت نداریم.

وقتی به افراد می گویم که فقط بنویسید و بعد منتظر نتایج جالب نوشتن باشید. حتی جرات نوشتن جملاتی ساده را هم ندارند. اینکه بنویسند چه می خواهند و چگونه می خواهند به ان دست یابند؟

آیا نوشتن هدف کار سختی است؟

آیا نوشتن هدف کار سختی است؟

 اقای حسن غزنوی مدرس ارتباط با مشتری به سوال ما اینگونه پاسخ دادند:

نوشتن هدف موجب میشود که در رسیدن به اهداف میل و انگیزه بیشتری پیدا کنیم و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کرده و به موفقیت می رسیم. با نوشتن هدف، به هدف نزدیک می شویم. (تجربه ای خودم کسب کردم)

  میل و انگیزه از مواردی است که در رسیدن به اهداف به آن نیاز داریم. یکی از مواردی که به انگیزی بیشتر می انجامد، نوشتن اهداف است. من (علی اکبر داوری) همین تجربه را کسب کرده‌ام. زمانی که در بحران مالی و ورشکستگی قرار داشتم، تنها چیزی که به من انگیزه می داد که حرکت و کنم، هدف های مکتوب بود.

جناب اقای مجیدی به سوال اینگونه پاسخ دادند:

جناب داوری در کتابی نکته قشنگی می خوندم. میگفت کسانی برای افرادی که اولین بار هدفگذاری می کنند و با این موضوع مشکل دارند، خیلی ساده بگویید در بالای کاغذ بنویسید: چی دلت می خواهد؟ بعد شروع کنید کمکشون کنید ببینید چی دلشون می خواهد؟ این میشه شروع پیدا کردن انگیزه ها و اهدافشان.

نکته ای که اقای مجیدی گفتند برای ساده سازی شروع هدفگذاری بود. بسیار کارآیی دارد. به همین دلیل در کتاب دفترچه هدفگذاری برگه ای برای تمرین نوشتن قرار داده ایم. برگه ای که برای چرکنویس کردن قبل از هدفگذاری به کار می آید.

اقای سواری مدیر وبسایت  bayanekhob.com  در زیر این سوال این پاسخ را ارسال کردند:

تا حالا هیچ کس از اهمیت اهداف به من نگفته بود. نه مدرسه، نه … (چیزی که من تجربه کرده بودم)

مدرسه به عنوان نهادی که وظیفه آموزش و پرورش آیندگان را به عهده دارد، درسی به عنوان هدفگذاری ندارد. جالب اینکه معلمان هم نه تنها هدف ندارند بلکه زندگی بی هدفی هم دارند. متاسفانه قرار است ما از معلمانمان یاد بگیریم.

امیدوارم در آینده درسی به عنوان هدفگذاری یا چیزی شبیه به این در مدارس کشورم طراحی گردد. البته شاید هم نیاز به درس جداگانه نداشته باشد. شاید کافی باشد در خلال درس نقاشی یا انشا به این موضوع مهم پرداخته شود. از دانش آموزان خواسته شود، اهداف خود را نقاشی کنند و در اتاقشان نصب کنند.

مدیر سایت ارتباط موثر اینگونه پاسخ داده اند:

نوشتن اهداف کار سختى نیست. بلکه هدف داشتن سخت است، چراکه این کار نیازمند فکر کردن است و فکر کردن به لحاظ فیزیولوژیکى سخت ترین کار است.

جناب آقای صادقلو مدرس فن بیان پاسخ داده اند:

نوشتن کار سختی نیست، اما کمال گرایی در نوشتن، از انجام اون جلوگیری میکنه.

جناب آقای صادق عباسی این سوال را مطرح کرده اند:

تردید و دودلی یکی دیگر از موانع است نوشتن هدف است و نمی دونم واقعا به اون دست خواهیم یافت یا نه؟ و ترس از شکست ما را متوقف می کند.

 خانم رضوی اینگونه پاسخ داده اند:

نوشتن اهداف و یا سخت تن دادن به اون به چند دلیل می تونه باشه:

۱٫ این مساله نیاز به خودشناسی دارد که به سادگی هم صورت نمی گیرد.

 ۲٫ افرادی هستند که در برابر هرگونه خواسته ای مقاومت دارند. از اینها زمانی می توانید کاری  را بخواهید که اول اعتمادسازی را انجام داده باشید.

۳٫ نوشتن و مکتوب کردن اهداف مسئولیت می آورد. بعضیا مسئولیت گریزند و به قول معروف «الف» را نمی گویند چون نمی خواهند که بعدش ب پ و … را بگویند.

خانم نیشابوری این پاسخ را ارسال کردند:

نوشتن براي أشخاص بي هدف سخته چون بايد علاوه بر نوشتن، فكر هم بكنند. و هدف خودشون را پيدا كنند. ولي كلا بعضي أفراد خوددار هستند يعني ميگي دست بزن خودداري ميكنند. ميگوييد دستا بالا خودداري مي كنند. ميگي لبخند بزن خودداري مي كنند. اما خوشبختانه ٢٠ درصد اقليت هستند.

آقای علی ناجی اینگونه پاسخ دادند:

نوشتن هدف سخت نیست اما چون  عشقمون را هنوز پیدا نکردیم، نمی تونیم مورد هدف قرارش بدهیم.

 که البته اگر کامل گرا نباشیم، راحت می توانیم به این موضوع کنار بیاییم.

مدیر سایت  www.khoshbini.com برای سوال ما این پاسخ را ارسال کردند:

نوشتن هدف کاری بسیار موثر در تحول زندگی افراد است اما نباید فراموش کرد که اهداف باید روشن، واقعی و قابل دسترس باشند.

جناب اقای کرمی متین مدیر وبسایت hamedmatin.com و مدرس اعتماد به نفس پاسخ زیر را برای ما ارسال کرده‌اند؟

نوشتن اهداف به خودی خود سخت نیست بلکه آنچه باعث سختی اش می شود، این است که ما ندانیم که واقعا چه می خواهیم…در واقع باید چه هدفی داشته باشیم؟

پاسخ های زیبا و دانسته عزیزان من را برای گذاشتن این مطلب در سایت برانگیخت. امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا کرده باشم. و از بازدیدکنندگان صفحه اینستاگرامم بسیار سپاسگزارم که من را در پاسخ به این سوال یاری کردند.

نتیجه گیری این مطلب را به عهده شما خواننده گرامی می گذارم. با توجه با پاسخ هایی که در بالا امده است هدف از این مطلب را درک کنید. و امیدوارم شما خواننده گرامی هم از این مطلب استفاده برده باشید. اگر اهداف مکتوبی ندارید، همین الان شروع به نوشتن اهدافتان  کنید.

برای شما ارزوی بهترین ها را دارم.

علی اکبر داوری مدرس هوش مالی 

3 دیدگاه ها

 1. محمد عسگری فر گفت:

  سلام من فکر میکنم الکی چیز ها روسخت می گیریم آخه فکر می کنیم وقتی می خوایم یه چیزی یاد بگیریم حتما باید بریم پشت میز سفت وسخت بنشینیم وبا حالت منفعل این کار رو انجام بدیم وازاین خوشحال باشیم که یک تو خودمون آپلود کردیم تازه اگه……..یا اینکه الان من باید دست به قلم بشم هدف هام رو بنویسم وای چه کار مهمی! بابا این کارا چیه چرا زندگی رو سخت می گیریم ما آدما من خودم هرچی می خوام نمی رم رسمیش کنم خوب اول برم پشت میز خوب دفتر مخصوص اهدافم رو بیارم حالا فکر کنم چی می خوام. من مودم رو کلا تنظیم می کنم هر وقت رو حالش بودم ایده ای به سرم زد می نویسم رو استیکر میزنم رو دیوار اتاقم تو نظرات خوندم انجامش نمی دن چون نمی خوان مسولیت قبول کنن من خودم گاهی از استیکر های دیوارم حالم به هم می خوره اون موقع باهاش کاری ندارم سری بعد میام یه نگاه میندازم اون اصن انگار برا اون چیز حاضرم بمیرم.دوست من یه سری خواسته داری؟خوب حافظه ما هم با همه خارق العادگیش(چون تا اینجا خوندید یه جایزه بهتون میدم این لینک رو دانلود کنید:
  http://video-5.dalfak.com/50/50096993-344394646.mp4
  حالا برید سایت ذهن برتر محصولش رو بخرید شما هم بشید مثل اون،یا مرتضی جاوید رو سرچ کنید ببینید چجوری انگلیسی رو نهایتا تو یه سال یاد می گیرید)به مکمل قلم نیاز داره.ن والقلم و ما یسطرون .بعد یه خواهش دیگه هم البته نظر شخصیه در رابطه با سخت نکردن مسایل دارم اینکه خیلی رسمی حین گفتگو با افراد یا حین سخنرانی صحبت نکنید البته احترام بگذارید همین میشه که حتی استاد سر کلاس استاد بعد یه ربع خوابش می گیره بابا اینکه پیامبران به لسان قومشون حرف می زدند تو عربستان قرار انگلیس زبان باشن که عربی حرف بزنن که بابا واسه بچه بشو عمو پورنگ چی الکی خودتو می گیری؟رابطه پیامبر رو با بچه ها خوندی؟با جوونا؟هیچ چیز پیچیده ای وجود نداره یه جمله قشنگ خوندم:اگه مغز انسان انقدر ساده بود که بشه بشناسیش اون وقت دیگه نمی تونستی حتی مغزتو بشناسی:) .مساءل رو پیچیده نکنید .
  متشکرم که متنم رو خوندید .
  بهترین افرادی که تو زندگیم شناختم دوست دارم بهتون معرفی کنم:
  شاهین فرهنگ حتما انسان موفقش رو تهیه کنید،
  محمدرضا شعبانعلی سایت متمم حتما مبحث یادگیریش رو گوش کنید،
  محمد پیام بهرام پور مساله آموزش و پرورش،
  سعید محمدی سایت مطالعه شریف ،
  علی اکبر رایفی پور سایت مصاف:ارتباط با جوان،
  محمد سیدا سایت ذهن برتر،سایت یک تجربه،روش تدریس.
  شاد باشید
  (شیطان می خواهد کسانیکه ایمان آورده اند را غمیگین کند(از رو نرید).خداحافظ

  • داوری گفت:

   جناب عسگری عزیز سلام
   ممنونم که با دقت مطلب نوشته شده را خواندید و نظرتون رو برای ما ارسال کردید.
   شاد و سربلند باشید

 2. محمد گفت:

  در رابطه با مطلب بالا خوبه مطلبی رو هم اشاره کنم که فکر می کنم حضرت علی فرمودند هرچیزی رو رو مودش انجام بده، یک سخنرانی تد هم در این رابطه هست تطابق علم و تجارت توصیه می کنم ببینید، همینطور یک داستان در رابطه با خیلی رسمی نکردن که مردی برای دوستش تعریف می کند که از کشیشی سوال کرده که آیا می تواند هنگام دعا کردن سیگار بکشد و کشیش جواب داده است خیر چون بی احترامی است، بعداز اون دوستش بهش گفت این بار ازش بپرس آیا هنگام سیگار کشیدن می توانم دعا کنم و کشیش جواب داده بود بله چرا که نه :).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *