راز جذب ثروت – ۵ راه ساده برای جذب پول و ثروت چیست؟
8, مرداد 1395
درک ارزش پول برای کودکان ایران زمین
15, آبان 1395
نمایش همه

خواستن توانستن نیست!!!

اگر فکر می کنید که خواستن توانستن است، اینگونه نیست خواستن توانستن نیست

نظر شما درباره این جمله چیست؟ آیا خواستن توانستن است؟ آیا صرف اینکه چیزی را بخواهیم، می توانیم آنرا به دست آوریم؟ یا خودتان چند بار خواسته اید، اما نتوانسته اید؟

در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ بدهیم. در عین حال قصد داریم مراحلی را شرح دهیم که شما را در رسیدن به خواسته هایتان راهنمایی کند.

سالها به شیوه استادان بزرگ موفقیت هدفگذاری کردم. تمام خواسته های خود را در نظر گرفتم. هر روز به این فکر و امید از خواب برخاستم. اما بعد از مدتی خسته و ناامید به جای اولم بازگشتم. بعد از چند بار تلاش با این شیوه، به فکر افتادم که اشکال کار را پیدا کنم.

مشکل خواستن توانستن نیست در کجاست؟

مشکل در دو گزینه می توانست یافت شود. 

اول: شیوه استادان موفقیت

دوم: شیوه اجرای من

البته این نکته را هم یادآوری کنم که در بسیاری از موارد به صرف نوشتن خواسته ها و اهدافم به آنها می‌رسیدم. اما نکته اینجا بود که مثل پرنده ای که پرواز را کامل نمی داند، بلند می شدم و بعد از مدتی با زمین برخورد می‌کردم. تا مدتی هم توان برخاستن نداشتم. یا بال و پرم شکسته بود یا توان پرواز نداشتم.

برخی از مدل‌های پیشنهادی مثل جت عمل می‌کرد. با سرعت مرا به جلو پرتاب می‌کرد. اما بعد از مدتی دیگر سوختی برای حرکت بیشتر نداشتم. باید کل مسیر را بررسی می‌کردم. گویا باید اشکالات و عیوب این شیوه ها را اول حل می کردم و بعد گام برمی داشتم. پس خیلی روشن واضح پذیرفتم که خواستن توانستن نیست. پس چه چیزی توانستن را فراهم می کند؟

شاید بین خواستن تا توانستن فاصله ای‌ست

شاید ما باید بین خواستن تا توانستن فاصله ای در نظر می گرفتیم. و این جاهای خالی را پر می کردیم. این جاهای خالی چه نکاتی بودند که استادان موفقیت از قلم انداخته بودند؟

برای شناخت جاهای خالی به تلاش برخاستم. اول میان خواستن تا توانستن فاصله ای انداختم. در میان کتاب‌های گوناگون و تجربه های شخصی به دنبال پر کردن جای خالی گشتم. چند جای خالی گذاشتم و به مرور پرش کردم. خیلی خوب بود. نتایج افزایش پیدا کرد. تلاشم بی نتیجه نبود.

فواصل خالی خواستن توانستن است

خواستن توانستن نیست

خواستن توانستن نیست

۱٫ خواستن – خواستن توانستن نیست را اصلاح کنیم

بدون شک در قدم اول باید بخواهیم تا بتوانیم. این اولین قدم است و باید برداشت. در تعریف علم اقتصاد اینگونه می‌خوانیم . علم اقتصاد علمی است که خواسته ها و درخواست های فراوان را به منابع محدود ما اختصاص می‌دهد. هر شخص دارای تعداد زیادی خواسته است. ما نیز از این اصل غافل نیستم و می‌پذیریم که تعداد زیادی خواسته داریم.

خواسته فراوان در زمینه های گوناگون و متنوع از خصوصیات انسان است. تهیه فهرستی از خواسته‌ها و رویاها می‌تواند راهگشا باشد. هر چه در نظرتان است را بنویسید. زمان و امکانات را فراموش کنید. خود را فردی توانمند ببینید که توانایی رسیدن به تمام خواسته‌هایش را دارد.

با این دیدگاه بنویسد که می‌توانید به تمام خواسته‌های باطنی خود جامعه عمل بپوشانید. در این قسمت فقط بنویسد. هر آرزو و رویایی در ذهن تان است را بر روی کاغذ بیاورید. تازه وقتی روی کاغذ آورید و مراحل بعدی را طی کردید، لیست اهدافتان را تهیه کرده‌اید.

۲٫ اولویت بندی لیست خواستن توانستن است

در قسمت قبل متوجه شدیم که به عنوان انسان دارای تعداد زیادی خواسته هستیم. همچنین در قسمت‌های گوناگون زندگی هم قرار دارند. خواسته‌های شخصی فراوانی که خودم می‌خواهم. در عین حال خانواده‌ای دارم که می بایست درخواست ها و خواسته های ایشان را هم مد نظر قرار دهم. تازه در جامعه‌ای زندگی می‌کنم که نمی‌توان خواسته‌های اجتماعی را نادیده گرفت.

حال با این تعداد زیاد خواسته در زمینه‌های مختلف چه کنم؟

پاسخ اولویت بندی کردن است. تعدادی از خواسته‌ها و رویاهایتان را باید از لیست خط بزنید. جمله ای از وارن بافت از ثروتمندان دنیای کنونی در این زمینه داریم:

آنقدر که از انتخاب نکردن هایم بدست آوردم از انتخاب کردن‌هایم بدست نیاوردم

پس بیایم با شجاعت کامل از بعضی از خواسته‌های خود دل بکنیم. آنها را از اهدافمان جدا کنیم. عمری محدود داریم که باید به مهم‌ترین‌های زندگی‌مان اختصاص دهیم. برای مطالعه بیشتر درباره اولویت بندی می‌توانید به کتاب قورباغه را قورت بده برایان تریسی مراجعه کنید.

۳٫ انتخاب

 بعد از اولویت بندی کردن نوبت انتخاب است. انتخاب تعدادی از میان این همه خواستن های متفاوت هنر افراد هوشمند امروز است. وقتی بتوانید هوشمندانه انتخاب کنید، می‌توانید زندگی هوشمند خود را بسازید.

۴٫ عمل بر مبنای خواستن توانستن

  الان که دانستند که چه خواسته‌هایی در اولویت بندی شما قرار دارند، لازم است که دست به عمل و اقدام بزنید. بعضی از خواسته‌ها نیاز به اقدام‌های زیادی طی روز یا هفته و ماه دارند. اما شاید لازم باشد که برای برخی دیگر فقط روزی ۵ تا ۱۰ دقیقه وقت اختصاص دهید. عمل گرایی از ویژگی‌های افراد موفق است. تا دست به کار نشوید نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.

عمل گرایی به همراه پشتکار و نظم نیاز اساسی‌ست. کسانی که نمی‌توانند با سماجت به پیگیری خواسته‌های خود بپردازند، به مرحله بعدی نمی‌رسند.

 ۵٫ توانستن

همه این مراحل را که انجام دهیم، تازه توانسته ایم به خواسته‌هایمان برسیم. از لیست مهم‌ترین‌های زندگی‌مان دست یافته‌ایم. لیست اهدافی داریم که محقق شده‌اند.

همه مراحل بالا را که انجام دادم، تازه به مشکل و مساله جدیدی رسیدم. باز هم به بررسی و تحلیل پرداختم. مدل‌های مختلف را بررسی کردم. 

 

خواستن توانستن نیست

خواستن توانستن نیست

 پیدا کردن ضعف مدل قبلی و برطرف کردنش

۶٫ ارتقا یا نگهداری

این جای خالی بعد از تمام شدن خواستن توانستن است. یعنی وقتی به خواسته‌ای رسیدید، این مرحله را اجرا کنید.

ارتقا شامل بهره‌برداری از خواسته، نگهداری و به روز کردن و ارتقا خواسته است. در بیشتر موارد هم لازم است که خواسته توانسته شده دوباره به جریان افتد.  

 برای واضح‌تر شدن مرحله ارتقا توجه شما را به این مثال جلب می‌کنم. شما تصمیم می‌گیرید که شام بخورید. این خواسته شما است. بر مبنای وضعیت فعلی خود و امکانات خود اولویت بندی می کنید که چه بخورید و چه زمانی بخورید.

دست به کار می شوید، شام را آماده می‌نمایید و میل می‌فرمایید. شما خواستید که شما بخورید و خوردید. آیا تمام شد؟

مسلما نه. زیرا که بعد از خوردن شما لازم است که سفره یا میز شام را جمع کنید. ظرفها را بشورید. باقی مانده غذا را در یخچال قرار دهید. برای لذت بیشتر شام ساعتی در کنار هم باشید و چای بنوشید.

حالا برای اهدافتان هم می بایست اینگونه تفکری داشته باشید. اگر ماشینی خریداری می‌شود، بعد از خرید ماشین هم مد نظر باشد. از ماشین چطوری استفاده کنیم؟ مخارج ماشین را مد نظر داشته باشیم. درست از ماشین نگهداری کنیم. از داشتن ماشین خرسند باشیم و خدای مهربان را شکرگذار باشیم. و در ادامه به فکر به روز کردن ماشین بعد از مدتی باشیم. 

اگر شغلی را انتخاب کردیم و پذیرفتیم، به درستی انجامش دهیم. مهارت‌های بیشتری برای شغلمان کسب کنیم تا پیشرفت مناسبی در موقعیت فعلی‌مان داشته باشیم. با همکاران برخورد مناسبی داشته باشیم تا در هنگام مشکلات و مسایل کاری از حمایت ایشان بهره ببریم.

اگر منزلی خریدیم، کفایت می‌کند؟ بعد از خرید منزل چه برنامه‌ای برای توانستن‌های بیشتر داشته باشیم.

سقف آرزوها 

بعضی از افراد به صرف اینکه به هدفی رسیده‌اند، مابقی ماجرا را رها می‌کنند. به فکر ارتقا و پیشرفت‌های بیشتر نیستند. به قول من به سقف آروزهای خود می‌رسند. مراجعی داشتم که بسیار پرتلاش و پرکار بود. طی سالیان متمادی توانسته بود به اهدافی در زندگی خود برسد. خانه، ماشین، ملک تجاری و فروشگاهی برای خودش دست و پا کند. به محض اینکه توانسته بود به مرحله توانستن برسد، به فکر ارتقا و پیشرفت‌های بعدی نیفتاده بود.

توقفی کرد. به استراحت و مسافرت‌های اضافی پرداخت. همه چیز را به روند روتین خود رها کرد. همین اقدام باعث بیکاری و کمکاری ایشان شده بود. بعد از بیکاری و تلاش کم، به بیماری‌های اعصاب و روان مبتلا شده بود. افسردگی گرفته بود و در خانه افتاده بود. کلی قرص و دارو مصرف کند.

در چند جلسه مشاوره توانستیم اهداف جدیدی برای این فرد تعریف کنیم. بعد از هدفمند شدن تحرکات جدیدی در زندگی ایشان ایجاد شد. همین تحرکات افسردگی و بیحالی ایشان را کمرنگ کرد. تعداد قرصی که می‌خورد کم شد.

مرحله ارتقا به شما کمک می‌کند تا همیشه خواسته‌هایی در زندگی داشته باشید که باعث سرزندگی در شما می‌شود. خواستن های جدیدی برای شما به وجود می‌آورد که توانستن‌های بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

منتظر نظرات سازنده و تجربیات شما درباره خواستن توانستن نیست هستم. برای شما آرزوی بهترین ها را دارم.

علی اکبر داوری سخنران، مدرس، مشاور و نویسنده 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *