اهداف بز رگ – چگونه به اهداف بزرگ برسیم؟
26, آبان 1394
چرا می ترسیم؟ اقدام کنیم…
21, آذر 1394
نمایش همه

اولین کسب و کار من – تجارب علی اکبر داوری

آیا شما هم دارای کسب و کاری هستید؟

با چه ایده ای شروع کرده اید؟

با چه سرمایه ای شروع کرده اید؟

پاسخ به این سوال ها بسته به شرایط و موقعیت هر شخص و منحصر به فرد است . و اما داستان اولین کسب و کار من (علی اکبر داوری) را بشنوید.

اولین کسب و کار من در تابستان سال ۷۱ شروع شد، هنگامی که من ۱۱ سال داشتم . حتما می پرسید چرا در یازده سالگی کسب و کاری را شروع کرده‌ام؟

پیشنهاد مادرم بود و منظور دستیابی به دو هدف بود. اول اینکه تابستان را به صورت مناسبی بگذرانم و چیزی یاد بگیرم. و دوم اینکه از دست خرابکاری های من در خانه خلاص شود. سرمایه را از کجا تامین کردم؟ سرمایه این کسب و کار از قلک من تامین شد. قلکم را باز کردم و پولم را جمع کردم و به پسر عمویم دادم تا برایم تعدادی بادکنک بخرد. با همکاری پسر عمه و پسر عمویم در بازار قم مشغول به کار شدم.

صبح‌ها با اشتیاق به بازار می آمدیم.قرارمان مغازه عموی من بود. پس در مغازه عمویم جمع می شدیم و شروع می کردیم.

نتیجه اولین کسب و کار من چه شد؟ 

به یاد ندارم که در آخر چیزی به قلک و پس انداز قبلی‌ام اضافه کردم یا همه پولم را از دست دادم. اما می توانم از آن به عنوان اولین تجربه تجاری‌ام یاد کنم.

تجربه‌ای که همیشه با من همراه بوده است. تجربه‌ای که هیچ گاه فراموش نمی شود. ذوق و شوقی که آن زمان داشتم را در برخی مواقع در انجام کارهایم حس می کنم و به من انگیزه حرکت و اقدام می دهد.

تجربه‌ای که به من آموخت که مهم نیست در چه سن و سالی باشی. مهم این است که از ته دل بخواهی و کاری را شروع کنی و به انجام برسانی. مهم نیست چه مقدار سرمایه داشته باشی. به اندازه جیبت کارت را شروع کن. ادامه بده و کاری کرده باش. یک کاری کردن به بهتر از هیچ کاری انجام ندادن است.

از تجربه کوچکی که شروع کردم در آینده بهره های فراوانی بردم که امروز به من قدرت اقدامات بزرگ تری می دهد.

اولین کسب و کار من به کار چه کسانی می‌آید؟ 

این تجربه را به دو نیت بیان کرده‌ام. اول برای کسانی که می‌خواهند شروع کنند. دوم برای کسانی که در کنار این افراد هستند.

اول کسانی که می خواهند کسب و کاری را شروع کنند. مثل دانش آموزان و دانشجویان. مهم نیست که سن و سالتان چقدر است. بلکه باید بدانید که کار عار نیست. کار می‌تواند بهترین تفریح هر انسانی باشد. زیرا که بهره‌ها و نتایج فراوانی دارد. پس هر زمانی که توانستید شروع کنید. وقتی سرگذشت افراد ثروتمند را می‌خوانید به این حقیقت بیشتر پی می‌برید.

دوم به افرادی که در کنار این افراد هستند. مثل پدر، مادر، برادر یا خواهر که به این افراد نزدیک هستند.  به این افراد فرصت تجربه کردن بدهید تا در آینده به استناد آن تجربه بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند. شما باید مشوق و انگیزه دهنده این افراد باشید. اگر ایده‌ای دارند که چه عالی است. اگر هم ایده ندارند شما به آنها ایده و راهکار ارایه دهید.

سال  ۹۳ در یکی از کلاس‌هایم از هوش مالی برای کودکان در جمع مادران می‌گفتم. همین مبحث بالا را مطرح کردم. از مادران خواستم که فرزندانشان را به کسب و کار و کسب درآمد تشویق کنند. مادری بعد از کلاس به من مراجعه کرد و گفت: دو فرزند پسر دارد. یکی ۱۸ سال و یکی ۱۴ سال. من و پدرشان از کار کردن ایشان در بیرون منزل ترس و هراس داریم. پدرشان پیشنهاد داده است که در منزل بمانند تا کاری مناسب برایشان در آینده در نظر بگیریم.

به این مادر گفتم تا کی شما هستید و می‌توانید از این فرزندان مراقبت کنید. فردا که به اجبار در محیط اجتماعی قرار بگیرند، هیچ مهارتی را نمی‌دانند. آنوقت چه می‌خواهند انجام دهند؟

از بزرگترهای می‌خواهم که به رسم گذشته هم که شده در مقابل فرزندان عمل کنند. گذشتگان ما فرزندان خود را به استادی می‌سپردند تا مهارت‌های لازم برای کسب و کار را به ایشان یاد دهند. شما هم از فرصت‌هایی مثل تابستان استفاده کنید و همین کار را انجام دهید. حتی اگر شده به رایگان در خدمت استادی کار کنند تا مراوده و معامله را به خوبی فرا بگیرند. به شما پیشنهاد می‌کنم که این مقاله  (علم و عمل را با هم ترکیب کنید) را نیز مطالعه بفرمایید.

شاد و سربلند باشید.

علی اکبر داوری – سخنران، نویسنده و مشاور

1 دیدگاه

  1. م گفت:

    سلام
    دقیقا همینطوره. هرکس هرچیز داره از سنین پایین شروع به یادگیری اون موضوع کرده. یکی از شانس های زندگی من این بود که در سن مناسب کسی بود که به من گفت چه راه هایی برای یادگیری مهارت دارم و تشویقم کرد و در مسیر درست قرارم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *