الگوی رفتاری چیست؟ و چگونه الگوی رفتاری انتخاب کنم تا سریع تر به اهدافم برسم؟

چگونه الگوی رفتاری انتخاب کنم تا سریع تر به اهدافم برسم؟

الگوی رفتاری چیست؟

انسان نیار دارد چیزهایی را یاد بگیرد. برای یادگرفتن مهارت رانندگی به یک آموزشگاه مراجعه می کنید و ثبت نام می کنید. بعد از ثبت نام برای شما برنامه ای در نظر گرفته می شود. مربی و ماشینی در اختیار شما قرار می گیرد. بعد از جلسات کلاسی با ماشین به تمرین می پردازید. هیچ کس بدون تمرین ماشین سواری این توانایی را ندارد که راننده خوبی شود. همین روال برای رفتارهای ما هم اتفاق می افتد. شما به یک مربی نیاز دارید تا بتوانید الگوی رفتاری خود را تغییر بدهید.

شما برای هر تغییر در رفتارتان به مربی و برنامه آموزشی نیاز دارید. بعد از آن نیاز به تمرین و تکرار دانسته ها دارید. هر چه که یاد گرفته اید را باید بارها تمرین کنید. بارها خطا کنید. تجربه کنید. بعد می توانید امیدوار باشید که در مسیر صحیح یادگیری هستید. و در نهایت موفق شوید.

حالا درباره مسایل رفتاری چه کاری انجام می دهید؟ به کدام آموزشگاه مراجعه می کنید؟

مثلا می خواهید سحر خیز شوید. چند کتاب و مقاله درباره سحر خیزشدن مطالعه می کنید. چند بار امتحان می کنید. اما بازهم نیاز به کمک بیشتری دارید. شاید به یک مربی نیاز دارید. در این مطلب به شما می آموزیم که برای هر رفتار جدیدی که نیاز دارید، چگونه از کمک یک مربی  بهره ببرید.

با انواع الگوی رفتاری آشنا شوید:

در این قسمت به معرفی 3 مدل الگوی رفتاری می پردازیم. این الگوی های رفتاری توانایی شما را در ابعاد گوناگون زندگی بالا می برند. به تقویت هوش مالی شما هم کمک می کنند. برای مطالعه درباره راه های تقویت هوش مالی به این مقاله (چه راه هایی برای تقویت هوش مالی وجود دارد؟) مراجعه کنید.

حالا با هم به بررسی انوع الگوی رفتاری می پردازیم. 

1- چگونه از الگوی رفتاری مثبت در دسترس بهره ببرم؟

افراد نزدیک به شما دارای خصوصیت اخلاقی هستند. منظور از نزدیکان، کسانی هستند که شما به راحتی به ایشان دسترسی دارید. مثل افراد خانواده، فامیل نزدیک، دوستان و آشنایان.

بعضی از این خصوصیات مثبت و بارز هستند. مثلا پدر شما فردی منظم و مقرراتی است. علی رغم اینکه خصوصیات غیر مفیدی هم دارد. اما شما به دنبال بهترین و بارزترین خصوصیت در نزدیکان خود بگردید. شاید پدر خانواده بد اخلاق هم باشد. اما الان ما با اخلاق بد او کاری نداریم. بلکه فقط می خواهیم یک خصوصیت بارز و مثبت و کارارا از این شخص بدانیم.

کافی است که شما  از این فرد نزدیک همین خصوصیت را انتخاب کنیم و او را به عنوان مربی خود انتخاب کنیم. این شخص به عنوان مربی و راهنمای شما در یادگیری رفتار مورد نیاز در کنار شماست. می توانید هر روز از او تمرین جدیدی بخواهید. از او بخواهید رفتار شما را بسنجد. شما را زیر نظر بگیرد.

دایی شما دارای یک خصوصیت رفتاری مثبت و بارز است. او درآمد های زیادی در زندگی دارد. اما به خوبی پس انداز ندارد. یا سرمایه گذاری های خوبی ندارد. اشکالی ندارد. شما فقط از او درآمد زایی و بالا بردن درآمد را از او یاد می گیرید. به نتایج مثبتی که از درآمد بالا دارد انرژی می گیرید. الگوی رفتاری شما برای درآمدزایی دایی شماست. ولی در پس انداز و سرمایه گذاری او الگوی رفتاری شما نیست.

برای بهتر یادگرفتن یک رفتار به نتایجی که از رفتار های صحیح دیگران می بینید، بیشتر توجه کنید. وقتی شخصی را که درآمد زیادی دارد را مشاهده می کنید، به نتایج مثبتی که از درآمد بالا بدست می آورد توجه نمایید. وقتی نتایج مثبت و سازنده را می بینید، رغبت بیشتری برای انجام صحیح رفتار در شما ایجاد می گردد.

فایل صوتی زیر برای یادگیری الگوپذیری از زبان علی اکبر داوری برای شما آماده شده است:

 

2- چگونه از الگوی رفتاری منفی در دسترس بهره ببرم؟

سوالی که پیش می آید این است که با نزدیکان منفی یا با رفتارهای منفی چگونه برخورد کنیم؟

سال 86 به شدت در بدهی فرو رفته بودم. بدهکاری شدیدی داشتم. برای یادگیری رفتارهای صحیح مالی نیاز به افرادی داشتم که من را راهنمایی کنند. مربی من در کسب و کارم باشند. تصمیم سریعی باید می گرفتم. به سرعت باید به وضعیت مالی ام سرو سامان می دادم.

در یک فرصت کوتاه باید تعدادی مربی برای کمک به وضعیتم پیدا می کردم. ولی متاسفانه در نزدیکانم افراد موفقی نداشتم. در عوض چند تا ورشکسته  در کنارم داشتم. کاری که کردم برگرفته از این مثال و نقل قول جناب لقمان حکیم بود:

ادب از که آموختی؟ از بی ادبان

من از این مثل یادگرفتم، هر کاری که این افراد انجام می دادند، من انجام نمی دادم. مثلا کمتر از قبل کار می کردند. یا جواب تلفن طلبکاران را نمی دادند. یا با طلبکاران با بداخلاقی برخورد می کردند. من برعکس این موارد را انجام می دادم. بیشتر کار می کردم. نه تنها جواب تلفن طلبکاران را می دادم بلکه به دیدنشان هم می رفتم. وقتی به طلبکاران برمی خوردم، با خوش اخلاقی برخورد می کردم.

این راه حل برای برخورد با نزدیکان منفی کارایی دارد. شما نتایج رفتار های منفی نزدیکان را می بینید و این رفتارها را انجام نمی دهید. برای مثال برادری تنبل و بیکار دارید. نتایج تنبلی را در او می بینید. می بینید که چه فرصت هایی را از دست می دهد. به آینده خود چه ضربه بدی وارد می کند. به خود می گویید اگر من هم تنبلی کنم، همین نتایج را بدست می‌آورم.

دو موردی که در بالا مطرح شد، به شدت سرعت پیشرفت شما را زیاد می کند. با کمک نزدیکترین افراد به خود، تغییراتی ایجاد می کنید. تغییراتی که سالها به دنبالش بودید. ولی غافل از اینکه به این راحتی می توانستید فرا بگیرید.

بسیاری از افرادی که در کلاسهایم حضور پیدا می کنند، از وضعیت اطرافیانشان شکایت دارند. می خواهند اطرافیان خود را تغیر بدهند. به دلایل مختلف شاید درست هم بگویند، اما غافل از این نکته هستند که باید اول خود تغییر کنند تا دیگران تغییر کنند. با این تغییر رفتار های ساده شما می توانید از نزدیکان و اطرافیانتان بیاموزید و در مرحله بعد آنها از شما بیاموزند.

به یقین وقتی رفتاری را تغییر می دهید و نتایج در زندگی شما نمایان می شود، دیگران هم از شما یاد می گیرند. التبه لازم نیست که از کسی بخواهید تا از شما یاد بگیرد. همین که شما نتایج جالب و عالی در رفتارهایتان وجود داشته باشد، مدلی برای رفتار دیگران خواهید شد. 

3- چگونه از الگوی رفتاری مثبت دور از دسترس بهره ببرم؟

الگوی بعدی که در تغییر رفتار به شما کمک می کند، شخصی است که دارای خصوصیت بارز و مثبتی است و از شما دور است. مثلا یکی از الگوهای تغییر رفتاری من جناب آقای رابرت کیوساکی است. من (علی اکبر داوری) دسترسی آسانی به ایشان ندارم. چه کاری انجام دهم تا از ایشان الگوبرداری کنم؟

  این کارها را برای الگو گرفتن از ایشان انجام می دهم:

1. کتاب های ایشان را مطالعه می کنم.

2. مقاله هایی که از ایشان در مجلات مختلف نشر می شود را مطالعه می کنم.

3.خواندن کتاب های و مطالبی که از قول دیگران درباره این افراد نوشته شده است. 

3. پیدا کردن خصوصیت بارز این شخص و بکار بردن نصیحت های ایشان در مورد رفتاری که می خواهم تغییر دهم.

بسیاری از رفتارهای ما در پی مطالعه زندگی افراد بزرگ دنیا قابل تغییر است. خیلی از نکات اساسی را می توان از زندگی این افراد فرا گرفت. شما را هم خواندن درباره 

چند نکلته درباره الگو پذیری و انتخاب الگوی رفتاری

اول اینکه بپذیریم هیچ انسانی کامل نیست. پس به دنبال انسان کاملی نباشید تا از او الگوبرداری کنید. پدر، مادر، خواهر، برادر و نزدیکان شما بهترین مربیان شما هستند اگر شما بخواهید. 

دوم اینکه اگر از فردی چیزی یاد گرفتید و توانستید بهتر از او عمل کنید، به دنبال فرد دیگری برای تکمیل تر شدن رفتار خود باشید. همیشه کسی بهتر از ما هست تا بتوانید از او یاد بگیرید. 

سوم اینکه تغییر رفتار یک مهارت آموختنی است و هر شخصی با تلاش و مداومت می تواند این کار را انجام دهد.

چهارم اینکه از تغییرات کوچک شروع کنید و کم کم به تغییرات بزرگ در زندگی دست پیدا می  کنید. مثل اندک اندک جمع گردد، وانگهی دریا شود را شنیده‌اید؟ در اینجا کاربردش معلوم می‌شود.

پنجم اینکه هر روز در پی یک تغییر هر چندکوچک در رفتار خود باشید.  

اقدامات عملی

در دفترچه هدفگذاری (برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره دفترچه هدفگذاری اینجا کلیک کنید) برگه ای را برای انتخاب الگوهای رفتاری در نظر گرفته ایم. برای دریافت این برگه فرم زیر را پر کنید و برگه الگوپذیری را دریافت نمایید. این اقدامات را برای تاثیر گذاری بیشتر مطالب بالا انجام دهید:

برگه الگوهای من در زمینه عادت را از اینجا دانلود کنید.

1. در این برگه 20 مورد در نظر گرفته ایم. شما هم این 20 مورد را پر کنید.

2.  هر روز لیست خود را برای 2 دقیقه مرور کنید.

3. با افراد لیستتان ارتباط بیشتری برقرار کنید.

4.  لیست خود را هر چند ماه یکبار بروزرسانی کنید.

منتظر نظرات سازنده شما هستم. 

برای شما بهترین الگوها را ارزو دارم.

علی اکبر داوری  

One thought on “الگوی رفتاری چیست؟ و چگونه الگوی رفتاری انتخاب کنم تا سریع تر به اهدافم برسم؟

 1. غزنوي میگوید:

  متاسفانه سعي ميكنيم ايرادات ديگران بگيريم و نكات منفي انها را بيان كنيم در صورتيكه بايد اول خود را إصلاح كردهو بعد نقد كنيم و يكي از دوستان وقتي بالآي منبر شروع به نصيحت ميكنه ولي خودش كلا ايراد و نكات منفي دارد
  و ممنونم از شما با توجه به مطالب تاثيرگزار سعي ميكنم ازنكات مثبت و منفي ديگران الگوهاي سأزنده براي زندگي خودم در نظر بگيرم كه موفق شوم

  • علی اکبر داوری میگوید:

   نقد و انتقاد از دیگران ساده ترین و بی اثر ترین کاری است که انجام می دهیم
   اگر به جای انتقاد از دیگران به یادگیری از دیگران همت کنیم ، به دست اورد بزرگی می رسیم
   موفق و پیروز باشید

 2. حسین شکیبا میگوید:

  با سلام عرض ارادت خدمت استاد بزرکوار
  مقاله بسیار جالبی بود
  ممنون از زحمات جنابعالی

 3. ناشناس میگوید:

  سلام
  ابنجوري شخص دچار بي هويتي نميشه؟
  يا مثلا شخصيت يا اصل خودش رو به مرور فراموش نميكنه ؟
  اصلا لازم هست كه يه اصل داشته باشيم ؟

  • علی اکبر داوری میگوید:

   سلام
   سپاسگزارم که به این نکته توجه فرمودید.
   در ذات انسان الگو پذیری وجود دارد. ما بسیاری از رفتارهای درست و غلط خود را از دیدن همان رفتار در دیگران یاد می گیریم.
   نقل است که هنگامی که قابیل برادر خود را کشت، سرگردان بود که چه کند.
   ناگهان کلاغی را دید که کلاغ مرده‌ای را در زیر خاک پنهان می‌کرد.
   قابیل از کلاغ یاد گرفت که برادر مرده خود را در زیر خاک پنهان کند.
   این موضوع از اول خلقت انسان بوده است و تا ابد هم ادامه دارد.
   با این تفاوت که ما هر روز نسبت به قبل بهتر می‌شویم.

 4. هاشمیان میگوید:

  آقای داوری با سلام، دنبال یه مقاله یا مطلب علمی هستم در مورد اینکه تاثیر معرفی الگوهای رفتاری مثبت نسبت به معرفی الگوهای رفتاری منفی در تربیت و اصلاح فرد و جامعه هستم. در یک کتابی یک مطلبی خوندم اما هرچه فکر می کنم یادم نمیاد کدوم کتاب بود… شما مطلبی به نظرتون نمی رسه پیشنهاد بدید؟؟

  • علی اکبر داوری میگوید:

   جناب هاشمیان عزیز سلام
   سپاسگزارم از ایده جالب شما
   در اولین فرصت منابعی را خدمت شما معرفی می کنم.

 5. ناشناس میگوید:

  این مطلب واقعا مفید بود و کلی استفاده کردم. ممنونم. بالاخص مورد دوم که در من خیلی پر رنگ شده و من دارم تبدیل به چیزی میشم که نمیخوام باشم. زنگ خطر رو بصدا در آورد! حالا دقیقا میدونم باید چیکار کنم. از شما واقعا سپاس گذارم.

 6. ناشناس میگوید:

  سلام و خداقوت
  مطالب واقعا مفیدی بود و درست
  ادم نباید در زندگی فقط به یک الگو کفایت کنه چونکه هیچ ادمی بدون خطا و اشتباه نیس و ممکنه با دیدن حتی کوچکترین خطا کل معیارها زیر سوال برود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *